PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=227725}

Bitwa o Long Tan

Danger Close: The Battle of Long Tan
6,6 2 742
oceny
6,6 10 1 2742
Bitwa o Long Tan
powrót do forum filmu Bitwa o Long Tan

1. Wykonywanie rozkazów było opcjonalne. Rozkaz nam pasuje, to wykonujemy. Nie pasuje, to mówimy, żeby się walił.
2. Po prostu bieda armia, amunicji to dostawali chyba 3 magazynki na głowę, ale najgorzej z granatami. Jeden granat bojowy na kompanię, serio. I dwa dymne, z czego jeden wadliwy. Całe szczęście, że u Wietnamczyków nie było wiele lepiej, nabojów co prawda sporo, ale jeden RPG na cały pułk, a granatów w ogóle.
3. Jedno natomiast imponujące - wyczucie czasu. Odsiecz pancerna zjawia się dosłownie w ostatnich sekundach, dlatego zresztą, że zgodnie z pkt. 1 oficer na gdzieś rozkazy.

No wyzłośliwiłem się, ale tak naprawdę to film przyzwoicie zrobiony, z niezłą batalistyką. I ponoszę ocenę za kompletny brak zmory wojennych filmów, czyli P&Z (Patos&Zadęcie).

ocenił(a) film na 8
aklekot

Rozbawił mnie Twój wpis, ale jest w nim sporo prawdy. Początkowo też mnie to i parę innych rzeczy denerwowało (np. skupianie się w filmie Australijczyków w grupki łatwe do zabicia jednym granatem). Poczytałem jednak trochę o tej bitwie (a właściwie potyczce, biorąc pod uwagę siły obu stron) i jeśli chodzi o punkt pierwszy, to prawdopodobnie po prostu tam tak było - sprzeczne rozkazy i samowola powtarzały się wielokrotnie. Co do punktu 3, to fakt, jest to mocno przerysowana rzeczywistość, pewnie zdaniem twórców dodaje to większej filmowej dramaturgii. Ale jeśli chodzi o 2, to widać, że na początku prują seriami na oślep w iście amerykańskim stylu (po wojnie w Wietnamie policzono, że na każdego zabitego Wietnamczyka przypadło tyle wystrzelonych nabojów, że taniej wyszłoby kupić im wszystkim nowe samochody, zamiast próbować ich zabić :D ), a dopiero po wyprztykaniu się z amunicji zaczęli ją oszczędzać.

Osobiście chciałem obniżyć ocenę za pokazanie wietnamskiej dżungli jako plantacji równo posadzonych drzew, ale jak sprawdziłem, walki toczyły się właśnie na terenie plantacji kauczukowej, więc w rezultacie ocenę za to podwyższyłem. :D

ocenił(a) film na 4
SSupras

W sumie jest to dobrze nakręcony film propagandowy i pewnie australiczykom się go dobrze ogląda. Coś w stylu "Byliśmy żołnierzami" tylko słabsza obsada. Szkoda że my nie nakręcamy takich filmów ( po za Karbalą).

ocenił(a) film na 3
darek210

Karbala to dno.

ocenił(a) film na 4
grd1

Może nie jest to wybitne dzieło, jednak musimy nagrywać i promować nasze sukcesy, a nie chwalić się chwalebną śmiercią.

ocenił(a) film na 3
darek210

Zgadzam się. Powinniśmy więcej filmów robić o naszych wielkich osiągnięciach, ale robić je dobrze. Takie dzieła jak "Karbala" albo "Bitwa Warszawska 1920" niestety wywołują nie spełniają swojego zadania delikatnie mówiąc.

ocenił(a) film na 4
grd1

Nie są to filmy dobre, ale są może następne będą lepsze. A zamiast tego mamy Koronę Królów i romanse.

aklekot

No z tymi granatami to mnie rozbawili.

ocenił(a) film na 5
aklekot

też oglądając ten film zastawiałem się czy normą w ich armii od pułkownika po szeregowca jest olewanie rozkazów na każdym szczeblu dowodzenia

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones