PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=467482}

Biała wstążka

Das Weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte
7,5 31 553
oceny
7,5 10 1 31553
8,2 28
ocen krytyków
Biała wstążka
powrót do forum filmu Biała wstążka

Osobiście ten film skojarzył mi się z "Dogville" von Triera.Bardzo podobnie funkcjonujące społeczeństwa.Dzięki Bogu,że urodziłem się w PRL,a nie w przedwojennych Niemczech.Na plus świetne aktorstwo,szczególnie odtwórca roli pastora po prostu przerażał.Haneke jak to Haneke nakręcił kolejny dobry film,ale bez przesady z tymi zachwytami i nagrodami.

ocenił(a) film na 7
kleju30

Również skojarzył mi się z "Dogville". Podobnie akcja dzieje się w przypominającej każdą inną małej wiosce, jednak kryją się w niej nieprawdopodobne brudy zamiatane pod dywan.

kleju30

Film zasługuje na najwyższe nagrody nie tyle jako obraz pewnej historii celowo zrealizowany surowymi środkami, ale przede wszystkim na ODKRYWCZĄ DIAGNOZĘ ówczesnego społeczeństwa niemieckiego, która ujawnia powody powstania późniejszego faszyzmu. W ten sposób chyba nikt jeszcze nie spojrzał, rodzice okrutni dla dzieci w imię szczytnych celów (co zresztą okazuje się podszyte hipokryzją). Okrucieństwo przenosi się na dzieci, ale już bez żadnych idei, zwykła mściwość. Jeszcze jako zaprawa pierwsza wojna, po czym odpowiednio zdemoralizowany materiał w rękach propagandy Hitlera. W "Dogville" działał podobny mechanizm psychologiczny, ale tam nie było bezpośrednich odniesień do historii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones