PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10031929}
6,7 7 264
oceny
6,7 10 1 7264
6,8 28
ocen krytyków
Biała odwaga
powrót do forum filmu Biała odwaga

Ale wiecie, że większość górali była przeciwna Goralenvolkowi?

Ale wiecie, że na 150 tysięcy górali tylko 27-30 tysięcy zadeklarowało ''narodowość góralską'' - w ogromnej mierze pod przymusem, szantażem, grożbą i fałszem - czyli mniej niż 20 %?

Ale wiecie, że do ''góralskiego legionu SS'' zgłosiło się ostatecznie 12 - słownie: dwunastu ludzi i to z marginesu społecznego?

Ale wiecie, że nawet komunistyczne sądy nie bardzo chciały karać działaczy Goralenvolku i rozumiały, że to było wszystko sterowane przez Niemców?

Wiecie to, prawda?

andrzej_matowski0

Ale wiesz, że nikt tu nie sugeruje, że wszyscy tacy byli? Wyraźnie masz w opisie filmu, że akcja skupia się na walce dwóch rodów gdzie jeden z ich członków postanawia przystać do Niemców i przekonać do tego resztę. O to jest cały konflikt czyli ta dobra strona też jest ukazana. Wystarczy czytać ze zrozumieniem. 

Ivelise

Ale wiesz, że to ''nikt'' to twoja projekcja, bo już naczytałem się o czarnej karcie polskiej historii i bajek, jak to wszyscy/większość/''dużo'' górali kolaborowali?

Ja wiem, co jest w opisie, nawet znam dobrze historię Goralenvolku, a i omawiany film znam ''od środka''. Pytanie tylko, czy dyżurni ''rozliczeniowcy'' wiedzą.

andrzej_matowski0

Najpierw popatrzmy na film

andrzej_matowski0

O czym pan pisze? O jakiej "polskiej historii"? Rozmawiamy o Polakach czy o mieszkającej na południu ludności górskiej? Jak ktoś podpisał góralską kartę narodową to z niego żaden Polak tylko ludność o charakterze górskim.

kaleenee

Otóż to, ma Pan rację. Żeby być „góralem”, trzeba było wyrzec się polskości. :-)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
kaleenee

POV: twoja rodzina jest niemal w całości złożona z górali, od zawsze pracuje, płaci podatki i głosuje tutaj, ale tak, górale to ludność peryferyjna i ich polskość jest mocno naciągana:DD

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kaleenee

A jak definiujesz prawdziwego Polaka?

madance_v

Górale powinni otrzymać jednoznaczną gwarancję spokoju i autonomii oraz braku wszelkich rozwiązań mających na celu ich przymusowe ucywilizowanie. Powinni otrzymać takie gwarancje na piśmie by mogli sobie żyć w spokoju.

ocenił(a) film na 7
kaleenee

Ale współcześnie? :D

madance_v

Prawdziwi górale boją się Polaków bo ich nie rozumieją. Pierwszy przykład z brzegu - brak kary za kolaborację, a wręcz nagroda w postaci rozwoju turystyki. No i jak taki góral, który rozumie ile rozumie, może coś takiego zrozumieć?

kaleenee

Ależ rozwój turystyki to żadna "nagroda". Że ja to miałoby funkcjonować w formie nagrody? Politycy nakazujący jeździć na wakacje w Tatry, żeby górale mogli sobie zarobić? No nie.

kaleenee

Ależ rozwój turystyki to żadna "nagroda". Że ja to miałoby funkcjonować w formie nagrody? Politycy nakazujący jeździć na wakacje w Tatry, żeby górale mogli sobie zarobić? No nie.

kaleenee

kaleenee Ależ rozwój turystyki to żadna "nagroda". Że jak to miałoby funkcjonować w formie nagrody? Politycy nakazujący jeździć na wakacje w Tatry, żeby górale mogli sobie zarobić? No nie.
[]nie sądziłem, że "enter wyślę wiadomość zamiast zrobić odstęp :) ]

Wyjazdy do Zakopanego i okolic były bardzo w Polsce popularne jeszcze przed II wojną, nawet w XIX wieku. Poza tym to jedyne takie wysokie góry, które są w miarę blisko, stąd też były częstym kierunkiem wypadowym na narty/kuligi/wspinaczkę, a nie dlatego, że to była jakaś "nagroda" od nie wiadomo kogo.

kamyarrr

Częściowa racja. Umasowienie wyjazdów do Zakopane to chyba dopiero połowa lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Wcześniej to były jednak mocno ograniczone ilości.

kaleenee

To co piszesz, to albo jakiś kretynizm, albo odmiana rasizmu. Z Twoich wpisów wynika, że Górale, to nie tylko, że nie Polacy, ale także jacyś izolowani w Amazonii Indianie, którzy potrzebują rezerwatu, żeby przetrwać. Albo, co najgorsze, próbujesz jak Niemcy, udowodnić, że są całkiem inni od reszty Polaków i bardzo się pomylili walcząc za Polskę w IIWŚ. Jesteś jakąś kolejną 5 kolumną i w sumie - gówno wiesz.

Rajska_Chwila

Swoje opinie opieram na osobistych doświadczeniach (24 lata częstych pobytów), porównaniach z innymi regionami Polski oraz wiedzy naukowej. Tak jak napisałem wcześniej - to ludność o odmiennej umysłowości. 1. Czy górale to Indianie? Oj chyba nie. Indianie byli rdzenną ludnością w USA, a górale to w pewnej części ludność napływowa pochodzenia wołoskiego oraz izolowane grupy ludności małopolskiej. 2. Przez stulecia była to ludność peryferyjna jak choćby Poleszucy czy Huculi. Przeszkody naturalne powodowały, że kontakty z innymi obszarami kraju miały charakter incydentalny, 3. Nigdzie nie twierdziłem, że górale nie są Polakami w sensie obywatelstwa. Polak z Gdańska prędzej porozumie się z Portugalczykiem niż z góralem, ale podobne różnice regionalne występują też choćby w Szwajcarii czy Belgii. Pozdrawiam.

kaleenee

Porównanie górali do Indian to ciekawy kierunek, pomimo wielu różnic charakteryzujących te społeczności. Górale nigdy nie stali się obiektem dyskryminacji ze strony mieszkańców innych regionów Polski. Na pewno łatwiej się z nimi porozumieć niż z Indianami. Z podobieństw warto wymienić silny związek z własnym terytorium łowieckim. Indianie polowali jednak na zwierzęta a nasi górale na turystów. Podejrzliwość wobec innych grup to cecha wspólna Indian i górali.

kaleenee

Nieźle skalpują w Zakopanym. Więc to Indianie.

ocenił(a) film na 7
andrzej_matowski0

I jak go oceniasz mając na uwadze faktyczną historię?

malin157

Powiem tak - same założenia filmu są ciekawe, na ile mi wiadomo - dość rzetelne i raczej górali nie obrażają. Tylko niektórzy myślą, że ten film będzie jakimś ciężkim rozliczaniem. Poza absurdalnym mundurem głównego antagonisty nie widziałem - póki co - wielkich wad.

ocenił(a) film na 8
andrzej_matowski0

Zapodaj te artykuły o których mówisz

andrzej_matowski0

Ale wiesz że ja się naczytałem oraz nasłuchałem o mieszkańcach Podlasia kolaborujących z komunistami, co uzasadniało, że BURY i inni żołnierze wyklęci palili wioski i mordowali chłopów?

andrzej_matowski0

Podrzuć te treści, mówiące, że „wszyscy”, „większość”

michal_kokoszkiewicz

Ale o które chodzi? Z mojego posta? Polecam poczytać książkę Wojciecha Szatkowskiego o Goralenvolk - ''Goralenvolk. Historia zdrady''. Nic lepszego nie powstanie w temacie.

Ivelise

tak ale ten film nie powinien powstać gdyz jest podobnie jak zielona granica, wykorzystany w celu dyskredytacji Polaków, tutaj podczas okupacji niemieckiej, gdzie Polacy byli czesto zmuszani do kolaboracji, jakiś tam niewielki procent wspołpracował a ten fakt bedzie gloryfikowany na naszą niekorzyśc i wyciągany Polacyt nigdy zadośćuczynienia od szfabów nie otrzymali..

mariusz_rogowski_3

Kształtowanie pojęcia naród to w naszych realiach druga połowa XIX wieku. Nie wiem na ile górale w 1940-1945 roku czuli się Polakami.

andrzej_matowski0

Tak tak, teraz po wojnie to wszyscy byli zmuszani.

Podsiecz

Akurat już w trakcie wojny to było wiadomo i dlatego Goralenvolk upadł. Sugeruję poczytać. ;-)

andrzej_matowski0

Mnie ta ludność przeraża. Zarówno w Beskidach, jak i w Tatrach.

kaleenee

niech sobie żyją, ale bez mojego w tym udziału.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kaleenee

„Nie lubię górali i fakty nie mają dla mnie znaczenia”

Tak brzmisz.

andrzej_matowski0

Czyli dużo więcej niż poparcie dla Konfy :D

andrzej_matowski0

Ja tam wierzę IPN-owi i Glińskiemu. Gdyby film był antypolski to Gliński nie dałby na niego kasy.

carmen8_fw

Jest mocno antypolski. Niestety ale obecnie mamy wiekszą kolaboracje z wrogiem niz w czasie wojny, ba to nawet nie jest kolaboracja(robienie czegoś w zamian za cos innego), tylko jeszce gorszy kolaboracjonizm czyli robienie dorze wrogowi za nic dla Polski.

tomek_wilkxt

tomek_wilkxt pięknie w punkt

tomek_wilkxt

największą kolaborację to widziałem mieszkając w Hamburgu jak Polki myją tyłki byłym faszystom, a inne dają ciała i robią dobrze za drobne. O tej kolaboracji piszesz?

carmen8_fw

Nie, bo one przynajmniej mają jakieś drobne, a polskojezyczny rząd przynosi tylko straty Polaką

tomek_wilkxt

'Polaką'. Ty j****y chamie pańszczyźniany się śmiesz odzywać, podczas gdy w ojczystym języku nie potrafisz poprawnie zdania napisać?

Tracker

Jakiś problem masz to polecam konsultacje z psychoterapeuta.

ocenił(a) film na 6
carmen8_fw

Na spotkaniu reżysera z Glińskim ( a wiem to, bo powiedział to publicznie na spotkaniu we Wrocławiu przedpremierowego pokazu tego filmu) Gliński powiedział, że to ważny temat, że on kocha góry. Jednocześnie zastrzegł, żeby jednak tego filmu nie promować, a przynajmniej przed wyborami.

carmen8_fw

No to zbadaj swój iloraz IQ i to biegiem

andrzej_matowski0

Troszkę to się kolega mija z prawdą. Do 1943 roku zebrano ok. 400 ludzi do SS Goralische Legion. Z tego ok. 200 osób przeszło wstępną selekcję i pojechało do obozu szkoleniowego w Trawnikach. Część uciekła po drodze, część odpadła na miejscu. I z tej grupy zostało dwanaście osób, z czego pięć jest znanych z nazwiska. A tak poza tym - na twoim miejscu bym tak rzewnie nie płakał na losem "biednych" Górali, bo - kolaborantów było w naszym kraju wielu i różnych (jak zresztą zawsze w każdym kraju) - ale ale tylko oni kolaborowali tak licznie i oficjalnie.

j_przymenski

Kolega się nigdzie nie mija z prawdą. Kolega napisał fakt, że liczba członków „góralskiego SS” to dwanaście osób. Reszta zwiała po wytrzeźwieniu i wpierdzieleniu ukraińskim esesmanom w Trawnikach.

Oczywiście, że było wielu kolaborantów. Na przykład żydowscy kolaboranci Gestapo z organizacji „Żagiew” i słynnej „Trzynastki”. :-)

andrzej_matowski0

Typowe wśród górali zmienianie tematu i zwalanie winy na innych: Ślązaków, żydów, Niemców, warszawiaków itd. Żydzi chcieli jedynie przeżyć, a górale zarobić. Nihil novi sub sole.

kaleenee

Aha, czyli Żydzi mogli kolaborować, a górale nie, chociaż goralska kolaboracja nikomu nie wyrządziła krzywdy. Aha xD

PS To o góralu to chyba nie do mnie?

andrzej_matowski0

To nie dobra tak pisać o żydach. To nie mieści się w żadna rubryka!

andrzej_matowski0

To nie wiedziałeś, że Żydom wolno wszystko? Reszta ludności to goje w najlepszym wypadku. Kolaborowali z Niemcami do tego stopnia, że całe getta wysyłali do gazu, ale o tym filmu nie będzie. Nie bedzie o dywizjach czy nawet korpusach SS z Holandii, Belgii, Francji czy Danii. Ale będzie o 12 pijakach z Podhala. Więcej to dał pewnie Lichtenstein, ale trzeba pokazać Górali, bo kompleks honoru i właściwego zachowania się Polaków w całokształcie IIWŚ mocno w dupę gniecie i Żydów i cały Zachód oraz Północ Europy. No i kilku debili się znajdzie zawsze, żeby gównem obrzucić własny kraj. I wielki minister nad ministrami Gliński dał pieniądze! No szok! Rozpacz! Niedowierzanie! No bo przecież PiS taki polski!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones