PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10031929}
6,7 7 259
ocen
6,7 10 1 7259
6,8 28
ocen krytyków
Biała odwaga
powrót do forum filmu Biała odwaga
Kansas_City_Shuffle

"Prawdziwi patrioci" na razie są w szoku i nie wiedzą co napisać, bo właśnie się dowiedzieli że podczas wojny połowa górali podpisała lojalkę wobec okupanta :)
Szkoda że takie tematy nie pojawiają się częściej...

Czuper1000

A skąd i po co taka informacja, że aż połowa?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Goralenvolk
akapit "Przyjęcie przez górali" - nieco są tam inne liczby niż 50%

wyder

Wielka mi różnica 20% czy 50%. Nie ma też znaczenia, że wobec odmawiających tego wątpliwego "zaszczytu" stosowano groźby. Dla gimbazy oczywiście nie ma to znaczenia, dodam. Niemcy byli dobrzy w gromadzeniu danych do czego przyczynił się w czasie wojny m. in. system opracowany w ramach IBM. Nie znam realiów Podhala ale miałem w rodzinie osoby, które nie podpisały folkslisty. Nie wszystkich Niemcy zabijali od razu (potrzebowali rąk do pracy)ale tworzyli listy proskrypcyjne zarówno przed wojną jak i w jej trakcie. Poza tym formą represji były też wywózki, obozy pracy czy koncentracyjne. Ale taki Kuper1000 siedzi w cieple i ocenia.

HamiIkar

No jednak jest spora różnica między 20, a 50 %. :-)

andrzej_matowski0

Wydawało mi się, że w kolejnych dwóch zdaniach podkreśliłem ironię mojej wypowiedzi. Zresztą, nie można zapomnieć tego co napisał G. Orwell: "Kto kontroluje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością, kto kontroluje teraźniejszość, w tego rękach jest przeszłość". Zauważ, że kiedy pojawia się temat reparacji dla Polski ze strony Niemiec, to podnosi się kwestię, że to było dawno i trzeba dbać o teraźniejszość. Kiedy swoje roszczenia formułują przedstawiciele innej nacji to już interwały czasowe liczy się inaczej.

HamiIkar

Proszę wybaczyć, od kilku dni walczę z tym mitem Goralenvolk.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
HamiIkar

HamiIkar -lepiej bym tego nie ujął :) Mało osób zna temat Goralenvolku, większość na sucho ocenia temat i komentuje jeno znając trzy po trzy "ze słyszenia" lub z Wikipedii. Tym czasem ten wątek nie jest czarno- biały, historia skomplikowana, z odcieniami szarości. Smutna przede wszystkim, jak same losy przywódcy tego ugrupowania.

HamiIkar

Ci "prawdziwi Polacy", którzy usprawiedliwiają podpisane prze Górali lojalki (częściowo pod przymusem - wywiezieniem poza Podhale), jednocześnie bez skrupułów oskarżają wszystkich Żydów o kolaborację z Niemcami, bo jakaś mała część z nich została przymuszona groźbą śmierci.

skalp_el

Najbardziej zwyrodniali wyznawcy kandelabra nie kolaborowali z Niemcami tylko z nazistami, he he. Albo ze stalinowcami, w zależności od tego czyje było na wierzchu. Z Niemcami to kolaborują teraz w ramach przedsiębiorstwa Holo. A z Ruskimi od okazji do okazji np. podczas Osetyńskiego rajdu na Gruzję. I od razu uzupełnię, że nie uważam by było zasadne wrzucać wszystkich Żydów do jednego zbioru. Myślę, że statystycznie jest wśród nich niewiele mniej porządnych ludzi niż pośród Polaków. I to mimo, że spora ich część to potomkowie sowietów oraz dezerterów. Ale cóż, Australijczycy to w końcu w dużej części potomkowie zesłańców i klawiszy. Ale niestety taki mamy układ polityczny w Izraelu, że kto by tam nie był u władzy to wyraża się wobec Polski w sposób wrogi, arogancki a w najlepszym wypadku protekcjonalny. Kłopot polega na tym, że nasi politycy generalnie kładą uszy po sobie i podkulają ogon na w/w dictum. Zresztą podobnie reagują na dictum ze strony jakiejkolwiek. Wydaje mi się, że reakcja "osób autochtonicznych" stanowi formę odreagowania postępującej deprecjacji tychże przez rodzimych polityków oraz mainstream. Zresztą my nie jesteśmy specjalnie odosobnieni jako cele ataku ze strony obcych nam kulturowo przybyszów. Przykład z finlandii, już klasyk https://dorzeczy.pl/swiat/60231/w-finlandii-jest-za-duzo-finow-to-jest-do-rozwia zania.html

skalp_el

Ja nie oskarżam żydów o kolaborację z Niemcami, tylko o kolaborację z sowietami i współudział w aresztowaniach, wywózkach, mordowaniach i torturowaniu polskiej ludności na kresach wschodnich. Dzięki Niemcom spotkała ich szybko zasłużona kara za ich niecne postępki.

Czuper1000

Dondzio też podpisał lojalkę i nikt nie robi z tego afery ;)

Czuper1000

Prawdziwi patrioci, wiedzą , że taki proceder miał miejsce . Z tego co wiem , tematu unikają jak ognia na Podhalu .

Czuper1000

To niezłą połowę masz, w mordę włożoną.

Kansas_City_Shuffle

Zaniżanie ocen filmowi i aktorom za 3..2…1…

Ivelise

To dopiero po premierze.

Kansas_City_Shuffle

Chciałeś brzydki chłopcze zabłysnąć ale się zapomniałeś brokatem posypać

Kansas_City_Shuffle

Pewnie się zleci przaśne, prawackie oszołomstwo i zacznie wyć i pluć :)

paw_2

A ty jakie oszołomstwo jesteś? Lewe?

paw_2

Przyleciala to twoja stara na miotle

Aleksander_34

Wiedźma - stara Aleksandra_34

Kansas_City_Shuffle

"Prawdziwi patrioci" znaja historie a nie lykaja wszystko co opluwa Polakow tak jak zakompleksieni wilcy ełropejczycy co podoba sie im jam ktos na nich pluje bo chca robic za swiatowcow.

wolverinex

Historia nie opluwa i nie posiada kompleksów.

Kansas_City_Shuffle

Prezentujesz typowo lewacki, konfrontacyjny a równocześnie urągający logice styl wypowiedzi. Historia jako dziedzina naukowa nie jest tożsama z jej badaczami oraz twórcami narracji. Jak również tej narracji zwolennikami. Autor, czy to książki czy scenariusza może przedstawiać własną lub propagandowo zamówioną wersję zdarzeń czy intencji, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Czy taki zabieg można przypisać autorowi Białej odwagi, to już wymaga analizy. Chociaż czytałem już kilka felietonów osób, które rzekomo zgłębiły temat Goralenvolku. Nie znam źródeł, nie mam powodu namawiać ciebie do zaufania autorom, do których ja mam jakieś zaufanie. Co do historyków. Z mojego własnego podwórka znam przypadek profesora, który na przełomie lat 90tych o 180 stopni odwrócił swoją narrację na temat zbrodni niemieckich z września 1939 r. popełnianych w Polsce. Akurat "przypadkowo" w tym czasie został beneficjentem niemieckich grantów naukowych i "odkrył" fakty (?), dyskredytujące ofiary tych zbrodni. Podsumowując, historię opisują ludzie a ci bywają pazerni, pozbawieni przyzwoitości, sprzedajni. Co do polskojęzycznych aktorów to w obecnych czasach trudno mieć jakiekolwiek złudzenia chociaż pytanie czy kiedykolwiek można je było mieć.

wolverinex

Chodzi o naszą ludność górską?

ocenił(a) film na 8
Kansas_City_Shuffle

naszczęscię odpaliły się już lewackie jęki

PolskiPolak

A jakże!

Kansas_City_Shuffle

Nie wiedzą co powiedzieć bo im tego jeszcze powiedzieli ich przywódcy...

Kansas_City_Shuffle

Lewacka agenda i prawackie oszołomwstwo jest siebie warte, zwłaszcza w kwestii historii, o kinematografii już nie mówiąc. To zabawne, że dzisiejsi lewacy jeszcze nie pojmują, że nie różnią się zbytnio od konfederatów.

Kansas_City_Shuffle

Widzę fajnopolactwo, które pewnie zamyka oczy na banderyzm ukraiński, już klasyczie działa przeciwko samym sobie.

Kansas_City_Shuffle

A Ty za kogo się masz? Co Ci się nie podoba?

Kansas_City_Shuffle

Prawdziwi patrioci już dawno za granicami kraju, który mają w sercu; i nikt nie ma prawa krytykować wyboru życia w zakłamaniu i obłudzie we własnym państwie, czy egzystowania wśród wyżej wymienionych wad społeczeństwa, ale bez naruszenia własnego sumienia, będąc na obczyźnie, a w rzeczywistości tęsknić za domem...

Kansas_City_Shuffle

Blysnales jak neon w burdelu

Kansas_City_Shuffle

Bo ich tytuł zmylił :) Oni myślą, że to film o białych patriotach xD

Kansas_City_Shuffle

Ja się odpalam. O co chodzi?

ocenił(a) film na 6
Kansas_City_Shuffle

Toż to szok! W czasach PRL ludzie mogli nie wiedzieć o Goralenvolk, ale dzisiaj w dobie szeroko dostępnej wiedzy takie sprawy już dawno ujrzały światło dzienne. Choć oczywiście ludzi jako ogół historia raczej nie interesuje, i często nudzi, stąd brak zainteresowania wiedzą. A takie przypadki prób robienia interesu w ramach poddaństwa były już tematem tabu również w innych obszarach Polski, np. słynne podwodzie. Ale naturalnie w czasach komunizmu nikt nie chciał tego przesadnie ujawniać z wiadomych przyczyn.

Kansas_City_Shuffle

Jak na razie odpalają się tylko lewackie przygłupy...

Kansas_City_Shuffle

Jeszcze nie. Tylko dziadostwo lewackie. Zadowolona, towarzyszka?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones