PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=591326}
6,3 5 708
ocen
6,3 10 1 5708
6,2 9
ocen krytyków
Attenberg
powrót do forum filmu Attenberg

W momencie zakończenia filmu byłam totalnie zszokowana: Jak to? Koniec?
Tak dobrze mi się oglądało, film mocny, uderza w głowę... I co nie będzie zakończnia, w którymBella odbije inżyniera i pozostawi Marikę totalnie osieroconą i wypraną z uczuć?

Zastanawiałam się długo. Jak na mnie przynajmniej. Zrobiłam coś czego nigdy nie robię-zobaczyłam opinie innych osób. Zwykle-doświadczona przez lata nauki w liceum i narzucanie mi cudzych sądów-sama wyciągam wnioski, nie czekając na innych. Wyciągam z filmu to, co dla mnie jest ważne. A tu pustka. Co oni mi chcieli powiedzieć? Interpretacja Kogito wydała mi się zaskakująco dobra, ale i tak-niekompletna. Czegoś w niej brakowało. Zastanawiałam się więc dalej. Stwierdziłam, że może ważne było to w tym zakończeniu, żeby śmierć ojca była "na wierzchu", by seksualność i próba znalezienia uczucia do mężczyznny nie przesłoniła relacji z ojcem, tej więzi między nim a Mariką. To już było coś, ale drążyłam dalej... I chyba już wiem co w tym filmie było dla mnie najważniejsze... slowa MAriki do ojca (nie przytaczam dokładnie) ale: "niektóre tematy muszą pozostać tabu". Jakże to jest ważne! To chyba jest przesłanie. Prawie na pewno.

Bo przecież niewiele brakowało, aby M. nie poznała smaku miłości ( a może faktycznie nie poznała), bo naruszeniem tabu i prezentowaniem wszystkiego ze swej spaczonej erotyzmem psychiki B. obrzydzała jej miłość fizyczną do tego stopnia, że M. odrzucała chęć przebywania z Inżynierem.
Co ma być intymne nie powinno być powszechnie omawiane.

ocenił(a) film na 7
flosflagrans

phi. jasne wincie biedna Mine o wszystko. Juz zostala zwyzywana od idiotek, odrazajacych dziwek itd przez swoja oderwana od zycia "przyjaciolke" a teraz jeszcze dokladasz jej, ze za dziwactwa Beli tez ponosi odpowiedzialnosc. wydaje mi sie raczej, ze B za duzo tv ogladala i potem idzie do ludzi jakby miala 6 lat i wyobrazala sobie ze jest kamerzysta filmu dokumentalnego. Wykazuje sie podobna wyzszoscia i sztucznoscia jak dokumentarzysci scen z zycia zwierzat. Tylko ze ludzie to nie zwierzeta i nie jest sie jedna z zewnatrz tylko jedna z wielu. I fajnie byloby to zaakceptowac. Mnie najbardziej dziwi to, ze Mina jej nie olala.
Film jest o dziwo dobry, chociaz glowna postac denerwuje mnie bardziej od tej laski z Happy-go-Lucky

ocenił(a) film na 7
to-co-bierzesz

Ok, oczywiscie pomylilam imiona. Tu jest edit z wlasciwymi, bo nie moge go dodac normalnie

Phi. jasne wincie biedna Belle o wszystko. Juz zostala zwyzywana od idiotek, odrazajacych dziwek itd przez swoja oderwana od zycia "przyjaciolke" a teraz jeszcze dokladasz jej, ze za dziwactwa Mariki tez ponosi odpowiedzialnosc. Bardzo watpie zeby to akurat Bella cos obrzydzila M. Wydaje mi sie raczej, ze M za duzo tv ogladala i potem idzie do ludzi jakby miala 6 lat i wyobrazala sobie ze jest kamerzysta filmu dokumentalnego. Wykazuje sie podobna wyzszoscia i sztucznoscia jak dokumentarzysci scen z zycia zwierzat. Tylko ze ludzie to nie zwierzeta i nie jest sie jedna z zewnatrz tylko jedna z wielu. I fajnie byloby to zaakceptowac. Mnie najbardziej dziwi to, ze B jej nie olala.

Zgadzam sie, ze pewne tematy powinny pozostac tabu, czyli nie wszystko mozna traktowac z taka bezczelna dociekliwoscia jak maja w zwyczaju badacze zwierzat. Masz racje, ze to co ma byc intymne nie powinno byc powszechnie omawiane - ale Marika te zasade narusza...

Bo potem za duzo sie gada i nastroj sie ulatnia.. ; )

ten watek milosci fizycznej i innych takich jest dla mnie naprawde poboczny i w ogole malo znaczacy. SLuzy bardziej zeby pokazac co obie dziewczyny maja w glowie, czyli de facto przedstawieniu postaci. Zakonczenie dla mnie jest lagodne i medytacyjne jak caly film zreszta. Film o odchodzeniu, ale i o tym, ze zycie trwa dalej kiedy nas nie ma. Proby odnalezienia sie obu dziewczyn ze swoja seksualnoscia, wlasnie najdobitniej swiadcza o tym, ze instynkt w nich nie umarl a wola zycia jest silniejsza niz konwencje lub zle nawyki wyniesione z filmow przyrodniczych ; >


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones