PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=619255}
6,5 733
oceny
6,5 10 1 733
6,2 4
oceny krytyków
Arirang

"Arirang" Kim Ki-Duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, zrealizowany po trzech latach od premiery "Snu", nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to – jak piszą krytycy - piękna i frustrująca, do bólu szczera, bezkompromisowa filmowa psychoterapia, kino autorskie w stanie czystym. "Aktorka niemal zginęła w fatalnym wypadku podczas kręcenia "Snu". (...) Gdybym nie rzucił się na drabinę i nie odwiązał liny... Całkowicie się zagubiłem i płakałem, gdy nikt nie widział. Chwila ta, której nigdy nie chcę przywoływać, zmusiła mnie do spojrzenia wstecz na 15 filmów, jakie gorączkowo robiłem przez 13 lat mojej kariery" - opowiadał reżyser.

Po wypadku na planie "Snu" Kim Ki-Duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, z namiotem rozłożonym w domu, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach.

W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy, pułapki stylu i oczekiwań. Płynnie przechodzi od samobiczowania do narcyzmu. W przerwach między oglądaniem dawnych filmów, obrazów i plakatów artysta majsterkuje w domowym warsztacie, konstruuje maszynkę do kawy oraz pistolet, z pomocą którego ostro rozliczy się z postaciami z dawnych lat. Przejmującym refrenem staje się w filmie tytułowa pieśń, wykonywana wedle tradycji w momentach melancholii. W finale Kim Ki-Duk nie tyle śpiewa, ile charczy przez łzy: "Arirang, Arirang, Arariyo, długa droga przez przełęcz Arirang".

opis dystrybutora kina

Od swojego debiutu, który miał miejsce w 1996 roku, Kim Ki-duk corocznie reżyserował przynajmniej jeden film. Passa ta trwała do roku 2008, kiedy to na planie "Snu" jedna z aktorek omal nie uległa śmiertelnemu wypadkowi. Uratowała ją interwencja samego reżysera. Wydarzenie to spowodowało u Kima traumę, której skutkiem było odcięcie się od wszystkiego. Zamieszkał na koreańskiej prowincji w niewielkiej chatce. Przez dwa lata zastanawiał się nad sensem tworzenia filmów, nagrywając swoje przemyślenia. Celując w siebie okiem kamery, rozpoczyna osobistą spowiedź, a jej celem staje się oczyszczenie, powstanie z popiołów, powtórne narodzenie. Dialog z sobą samym przerywa co jakiś czas niezwykle przejmująca, tradycyjna koreańska pieśń Arirang.

opis festiwalowy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones