PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=92698}
6,6 294
oceny
6,6 10 1 294
And Soon the Darkness
powrót do forum filmu And Soon the Darkness

Przede wszystkim - galeria barwnych, mocno zarysowanych postaci. Groteskowi, tajemniczy i lekko surrealistyczni bohaterowie pojawiający się w filmie znakomicie budują klimat zdezorientowania i konfuzji głównej bohaterki, który szybko udziela się widzowi. Bardzo trafnym i ciekawym pomysłem było nietłumaczenie języka francuskiego, co pogłębia jeszcze poczucie wyobcowania i zagubienia (no chyba, że ktoś włada tym językiem;) )

Akcja rozwija się cały czas w tych samych, powtarzających się miejscach, dzięki czemu film uzyskuje klaustrofobiczną atmosferę zamknięcia i niemożności ucieczki.

Mimo, że obraz ten ma już swoje lata, w moim odczuciu nie zestarzał się ani trochę. Owszem, poszczególne detale mogą wydać się nieco archaiczne i przez to zabawne (mój faworyt - policjant w kasku:D), ale generalnie film trzyma równy, porządny poziom.

Rzecz cała przypominać może późniejsze o kilka lat "Zniknięcie" ("Spoorloos" lub jego remake "The Vanishing") - oba filmy utrzymane są w podobnym duchu i cechuje je podobna atmosfera.

"And Soon The Darkness" to obraz zdecydowanie godzien polecenia.

ocenił(a) film na 9
selig

Zgadzam się w zupełności. Znakomity dreszczowiec wzorcowo zagrany przez urodziwe panie (Pamela Franklin i Michelle Dotrice) i weterana gatunku Sandora Elesa - swoisty prekursor niesamowitego "Spoorloos" (1988) George'a Sluizera. Robert Fuest odpowiada za dwa horrory o doktorze Phibesie (Vincent Price) i "The Devil's Rain" (1975), który widziałem jako dzieciak na pirackim VHS pod tytułem "Diabelski deszcz". Po obejrzeniu "And Soon the Darkness" jadąc na rowerze wiejskim traktem człowiek zaczyna odczuwać niepokój...

ocenił(a) film na 8
selig

Też się zgadzam.
Świetny przykład jak można bardzo prostymi środkami stworzyć trzymający w napięciu thriller. Film jest wręcz ascetyczny, prawie nie ma w nim też akcji, a atmosfera gęstnieje z każdą chwilą, nudna prowincja staje się coraz bardziej niepokojąca, a wszyscy napotkani ludzie - podejrzani. W dodatku mimo bardzo nieciekawych lokacji udało się wyczarować niesamowity klimat.
Rewelacyjna robota.
Respect

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones