PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3734}
6,9 57 309
ocen
6,9 10 1 57309
6,6 11
ocen krytyków
Akademia pana Kleksa
powrót do forum filmu Akademia pana Kleksa

Kilka słów refleksyjnych wyjaśnień na początek mojej opinii. Przyszedłem na świat w latach 80
minionego wieku, moje dzieciństwo przypada na późne lata 80 i wczesne 90. Doskonale
pamiętam, że na początku lat 90 niepisaną, świecką tradycją (podobnie jak dziś "Kevin sam w
domu" na Święta Bożego Narodzenia, czy "Znachor" na Dzień Wszystkich Świętych) stało się
prezentowanie w telewizji publicznej całej trylogii o Panu Kleksie dokładnie w długi weekend
majowy gdy dzieci i młodzież miały wolne od szkoły. To były piękne lata, to były piękne dni. I tak
1 maja przypadał dla "Akademii Pana Kleksa", 2 maja dla "Podróży Pana Kleksa", a 3 dzień
maja to podbój kosmosu z filmem "Pan Kleks w kosmosie". Przywołuję z nostalgią jak dziś,
telewizyjna dwójka: pierwsze części filmu od 10 do 12, później dwugodzinna przerwa obiadowa
i od 14 rozpoczynała się druga część przygód w krainie baśni. Dziś z łezką w oku powracam
sentymentalnie do tego czasu i zawsze z rozrzewnieniem i radością przywołuje te
niezapomniane produkcje które bawiły i edukowały zarazem (oparte także na pamiętnych
książkach). Dziś ze świecą można szukać równie czy choćby porównywalnie dobrych polskich
produkcji dla ludzi młodych, kolejny raz mamy możliwość przekonania się o tym, że to przed laty
powstały najlepsze polskie filmy. Uwielbiam "Akademię Pana Kleksa", ciepło i życzliwość ujętą
w tym filmie. Fabułę, piosenki, przygody uczniów, samego Pana Kleksa. Film który otrzymuje
ode mnie najwyższą z możliwych ocen na portalu, myślę, że postawiłbym go na jednej półce
obok znanej na całym świecie "Niekończącej się opowieści", należy pamiętać, że to
"Akademia...." powstała pierwsza. Kiedy czytam niektóre komentarze pod tą produkcją,
zastanawiam się czy ktoś kto krytykuje ten film i pisze o nim same niesprawiedliwe i
krzywdzące recenzje, dorastał w czasach jego powstania i świetności, czy zna i czy pamięta
magię która towarzyszyła każdemu spotkaniu z Panem Kleksem dla młodego widza? Tamtych
lat nikt mi już nie odbierze, cieszę się, że moje dzieciństwo upłynęło razem z Panem Kleksem i
jego przygodami, mam dziś co wspominać.

ocenił(a) film na 10
euro2012

Każdego roku ten dzień przywołuje u mnie wspomnienia.

euro2012

W tym rok una weekend majowy tez jest pan kleks:) tyle ze na TV Puls.

ocenił(a) film na 10
euro2012

Nostalgia jest czymś naprawdę pięknym.

ocenił(a) film na 10
euro2012

A wspomnienia co roku powracają.

ocenił(a) film na 7
euro2012

Racja z tym, że kiedyś polskie kino było lepsze. Piękny okres dla polskiej kinematografii to
lata 1950-1995. Mógłbym polecić z tego okresu ok 60 świetnych filmów.
Później było bardzo kiepsko z nielicznymi wyjątkami.
Z wszystkim się zgadzam, ale najlepszy film o świętach Bożego Narodzenia to nie żaden Kevin sam w domu,
a o wiele lepszy - To wspaniałe życie z świetną rolą Jamesa Stewarta :)

To wspaniałe życie 1946 imdb 8,6
Kevin sam w domu 1990 imdb 7,5

Inne świetne filmy z klimatem Bożego Narodzenia to też te:
Miracle on 34th streets 1947 imdb 7,9
A Christmas Story 1983 imdb 8,1
Gremlins 1984 imdb 7,2
Christmas Vacation 1989 imdb 7,6

Co do pana kleksa. Pamiętam, że byłem w kinie w latach 80' na
Podróże pana kleksa oraz Pan kleks w Kosmosie. Pod koniec lat 80' Akademie zobaczyłem w Tv i
ujął mnie klimat tego filmu i piosenki. A bunt wilków, golarz Filip i dziecko robot przestraszyli mnie.

ocenił(a) film na 10
euro2012

Jak co roku łezka wzruszenia kręci się w oku.

ocenił(a) film na 10
euro2012

Potężny sentyment do lat młodości.

ocenił(a) film na 10
euro2012

Nieodłączny element dnia 1 maja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones