PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7071}

Śmierć w ogrodzie

La mort en ce jardin
6,0 389
ocen
6,0 10 1 389
Śmierć w ogrodzie
powrót do forum filmu Śmierć w ogrodzie

Wiara

ocenił(a) film na 7

Ten film jest wielki przez swoją "dżunglową " część. Jest to zarazem studium ludzkich postaw jak i zagłębienie się w temat transtendencji religijnej.
Moim zdaniem głównym bohaterem jest ksiądz. Skupcie się na nim. Zwłaszcza na scenie z wydarciem strony z Biblii - początkowo księga ta była oknem do świata transcendencji, niezachwianej wiary. Jednak w sytuacji gdy nastała potrzeba znalezienia suchego surowca do rozpalenia ognia - ksiądz nie waha się wyrwać strony z Biblii. Następuje w tym momencie zerwanie ze sferą sacrum, księga, wiara staje się pustym przedmiotem, czystym materializmem. Ten fakt podkreśla pojawienie się przed księdzem skóry węża - oczywistego symbolu.
Po chwili okazuje się, że wyrwanie karki okazało się niepotrzebne, więc ksiądz z namaszczeniem odkłada wyrwaną kartkę z powrotem do księgi. W tym samym czasie skórę węża zjadają mrówki. Czy to znaczy, że wiara przetrwała? Nie jest to takie oczywiste biorąc pod uwagę kolejne wydarzenia - fenomenalny motyw z diamentami, czy też szaleństwem mężczyzny który bierze broń gdyż uwierzył, że jest ręką sprawiedliwości bożej. Zabija kobietę, zepsutą od chciwości, kara dosięga też księdza. Być może dlatego iż jego wiara jest zła, wypaczona, błędna, pyszna? W końcu kara dosięga też samego szalonego mężczyznę gdyż postawa postawienia się w roli Boga też wymaga kary.
Przy życiu pozostaje tylko głuchoniema dziewczyna, zamknięta na świat zewnętrzny i skupiona na wnętrzu, oraz żądny przygód , wolny od przesądów, mężczyzna. Niczym Adam i Ewa opuszczają Eden(który okazał się piekłem) i wsiadają do swojej charonowej łodzi w podróży na drugą stronę.

ocenił(a) film na 7
Hildefix

Ksiądz ma na Imię Lizarro, co wyraźnie nawiązuje do jaszczurki. Nie wiem czy w języku ojczystym Bunuela istnieje określenie "mieć rozdwojony język", ale ja widzę tą postać właśnie w ten sposób. Na początku próbuje przekonać do poddania się niewinnego człowieka w imię "mniejszego zła". Nie jest to rzeczywiście pozytywna postawa... Nie pokazano czy klejnoty które zabrał głuchej dziewczynie wyrzucił. Obstawiam że schował (sobie na później?). Scena ze stroną z biblii - książki używa jako narzędzia, szerzenia wiary / sprawowania kontroli nad ludźmi / atrybutu nietykalności, ale również jako podpałki.
Bardzo fajna interpretacja "karzącej ręki boga". Trochę bym to próbował naciągnąć w stronę innego oblicza drapieżnej natury - czego nie zniszczy głodem, chorobami, może dosięgnąć przez zesłanie szaleństwa.
Świetne porównanie Edenu do piekła. Czy tytułowy ogród mógłby być interpretowany jako rajski ogród? Diamenty / władza owocem zakazanym? Poniekąd są one przyczyną poznania dobra (marzenia o francuskiej restauracji) i zła (chciwość).
Pytanie pozostaje, pomimo że "Ewa" jest w pewnym stopniu niewinna, to "Adam" wcale nie jest dobrym człowiekiem, raczej bezwzględnie walczącym o przetrwanie. Czy nasz bóg-natura rzeczywiście działa na zasadzie doboru naturalnego, gdzie przetrwają najsilniejsi ale również dzieci - symbol nowego jutra / przyszłości?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones