Startuje 8. edycja Festiwalu i Konkursu Filmów Animowanych Animator!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Startuje+8.+edycja+Festiwalu+i+Konkursu+Film%C3%B3w+Animowanych+Animator-112314
Ponad 300 filmów, blisko 70 wydarzeń, 7 miejsc festiwalowych – 10. lipca w Poznaniu startuje 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator! Pierwsze pokazy odbyły się już 7 lipca – przez trzy kolejne wieczory w Klubie Festiwalowym widzowie oglądali filmy, które nie przeszły konkursowej selekcji.



W konkursie Animatora weźmie udział kilkadziesiąt produkcji, wybranych z ponad 700 propozycji, nadesłanych z 60 krajów. Konkurs jest dobrą okazją, by przyjrzeć się temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji, co zawsze podkreśla dyrektor artystyczny Marcin Giżycki, który o konkursie mówi, że "jest sercem tego festiwalu i daje okazję zapoznać się z bieżącymi trendami w animacji światowej." Filmy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, współpracujący z takimi reżyser(k)ami, jak Ryszard Antoniszczak, Jerzy Kucia, Marek Serafiński czy Alina Skiba, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego, autor wielu książek, w tym tłumaczonej na kilka języków "Cartoons − 100 Years of Cinema Animation" i Katarina Minichova – dyrektorka programowa Biennale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka, łącząca animację z tańcem oraz David Dinnell – Dyrektor Programowy Ann Arbor Film Festival.

Tegoroczny festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu - eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. W tym roku przypada również 60-ta rocznica założenia niemieckiej, państwowej wytwórni DEFA, która wyprodukowała około 700 filmów fabularnych, 750 filmów animowanych oraz 2250 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Enerdowskie filmy animowane, produkowane w DEFA, cieszyły się popularnością również poza granicami NRD. Na festiwalu obejrzymy wybrane, krótkometrażowe filmy, zrealizowane w tej wytwórni.

Znaczącą reprezentację na festiwalu będzie miała również amerykańska animacja. Widzowie Animatora będą mieli również okazję spotkać się z Raoulem Servaisem, urodzonym w 1928 roku, autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureatem wielu nagród. Atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie z pewnością polska premiera wyprodukowanego m.in. przez Salmę Hayek filmu "Kahlil Gibran's The Prophet", zrealizowanego na podstawie książki Kahlila Gibrana przez plejadę gwiazd światowej animacji.

Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie muzyka – zobaczymy filmy w towarzystwie muzyki granej na żywo oraz wysłuchamy koncertów w towarzystwie animacji. Improwizować będą zarówno muzycy, jak i animatorzy i animatorki.

Festiwalowi towarzyszy bogaty program warsztatów i wykładów. Podobnie jak w zeszłym roku gościć będziemy międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną "Animowany Nieznany – twórcy animacji wobec problemu Innego", której "celem jest przyjrzenie się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych" - mówi Marcin Giżycki. Wraz z Poznań Film Commision przygotowaliśmy z kolei spotkanie dla profesjonalistów i tych, którzy w animacji stawiają pierwsze kroki, czyli Animator Pro.

Specjalny program dla najmłodszych - Animator dla dzieci – przygotowało Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Festiwal odbędzie się w dniach 10-16.lipca w Poznaniu. Program dostępny jest na stronie www.animator-festival.com.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones