Ponad 130 premierowych filmów na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Ponad+130+premierowych+film%C3%B3w+na+Warszawskim+Festiwalu+Filmowym-45607
Już za niespełna sześć tygodni, w piątek 10 października, rozpocznie się 24 edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego (WFF), jednej z czołowych imprez filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. W programie tegorocznego WFF znajdzie się ponad 130 premierowych filmów fabularnych oraz ponad 80 filmów krótkometrażowych. Prace nad programem Festiwalu dobiegają końca. Organizatorzy oglądają jeszcze tylko filmy, które będą miały światowe premiery na festiwalach w Wenecji, Toronto, San Sebastian i Pusan.

"Coraz więcej pracy wkładamy w przygotowanie programu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na prezentowane przez nas filmom czekają nie tylko widzowie, ale również dystrybutorzy i osoby z redakcji filmowych stacji telewizyjnych. Coraz więcej prezentowanych przez nas filmów trafia do obiegu dystrybucyjnego – do kin, na DVD i do telewizji. Znajomy dystrybutor powiedział mi niedawno, że żadna impreza filmowa w Polsce nie ma takiego wpływu na późniejszy rezultat filmu w kinach, jak WFF. To wszystko sprawia, że tworzenie festiwalowego programu łączy się ze szczególną odpowiedzialnością. Większość prezentowanych przez nas filmów nie ma jeszcze polskich dystrybutorów". – mówi Stefan Laudyn, dyrektor WFF.

PROGRAM / SEKCJE

W programie 24. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest pięć sekcji konkursowych,
każda z nich o innym profilu:

I. Konkurs Warszawski – międzynarodowy konkurs pełnometrażowych filmów, zrealizowanych z myślą o ekranach kinowych, akcent położony jest na indywidualny styl reżysera, kino niezależne i przyciągające wymagającą, ale szeroką publiczność;

II. Konkurs 1-2 (czytaj: konkurs jeden-dwa) – istotne festiwale to wydarzenia, podczas których odkrywane są nowe nazwiska i nowe trendy w światowym kinie. WFF od ponad dwudziestu lat odkrywa przed polską publicznością nieznane dotąd rejony, a od początku nowego stulecia zwracamy szczególną uwagę na zdolnych debiutantów, którzy potem stają się mistrzami kina;

III. Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych – większość reżyserów rozpoczyna swoją karierę od filmów krótkometrażowych; chcemy zwrócić na nich uwagę jeszcze zanim nakręcą pierwszą fabułę;

IV. Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów – do konkursu trafiają filmy reżyserów, którzy chcą mówić o istotnych zjawiskach i zwracać uwagę na to, czego nie dostrzegają, goniące za sensacją kamery telewizyjne; w ostatnich latach powstaje mnóstwo dokumentów, których twórcy chcą, aby publiczność oglądała je w kinie;

V. Konkurs "Wolny Duch" – w programie WFF zawsze można było znaleźć filmy "inne", trudne do sklasyfikowania, idące "pod prąd", niezależne, zbuntowane, czasami balansujące między fabułą, a dokumentem. Domena WFF to szacunek dla swobody twórców. W tej sekcji demonstrowane są filmy skierowane do młodej publiczności, nietypowe, dziwne – ale nigdy tylko dla tego, że są dziwne.

Prezentowane w konkursach nich filmy będą oceniane przez pięć składów jury, składających się
z profesjonalistów.

Wszystkie filmy oceniają też widzowie w tradycyjnym Plebiscycie Publiczności.

W programie tegorocznego WFF znalazły się dwie retrospektywy, poświęcone wybitnym postaciom świata filmu, które przyjadą do Warszawy:

Gila Almagor – aktorka, pisarka, reżyserka, ikona izraelskiego kina i symbol izraelskiej kultury; w programie WFF znajdą się trzy wybitne filmy z jej udziałem:
"Lato Avii", reż. Eli Cohen – Srebrny Niedźwiedź w Berlinie
"W konarach drzew", reż. Eli Cohen
"Związane ręce", reż. Dan Wolman

Priit Parn – mistrz estońskiej animacji, znany na całym świecie twórca śmiesznych, inteligentnych, obrazoburczych filmów, które wygrywały najważniejsze festiwale.

W programie są też sekcje niekonkursowe:

I. Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy - debiutanckie filmy z ostatniego roku, na które trzeba zwrócić uwagę;

II. Prawdziwe Historie - pełnometrażowe filmy dokumentalne, przedstawiające oryginalną wizję współczesnego świata, udowadniające, jak twórcze i żywe mogą być filmy dokumentalne;

III. Rodzinne święto kina - niedziela 19 października! - filmy dla dzieci i rodziców;

IV. Odkrycia, wizje współczesnego świata - filmy fabularne, nakręcone przez niezależnych filmowców z całego świata, które odniosły sukces w sezonie 2007/2008.

POLSKIE FILMY W PROGRAMIE WFF

W Konkursie Warszawskim Polskę będzie reprezentował nagrodzony niedawno Srebrnym Lampartem w Locarno film Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia", z Julią Jentsch w roli głównej ("Sophie Scholl"). Szumowska pokazywała na WFF 2000 swój debiut pełnometrażowy "Szczęśliwy człowiek".

W Konkursie 1-2 weźmie udział film "Lekcje pana Kuki" Dariusza Gajewskiego, adaptacja bestsellerowej książki Radka Knappa pod tym samym tytułem. W filmie występują Łukasz Garlicki, Andrzej Grabowski, Anna Przybylska i młody niemiecki gwiazdor August Diehl.

W Konkursie "Wolny duch" zaprezentujemy film Grzegorza Lipca "8 w poziomie". Będzie to powrót zielonogórskiego reżysera na WFF po ośmioletniej przerwie, kiedy w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kina "Capitol" przedstawiał swój film "Że życie ma sens". Od tego czasu Lipiec nakręcił m.in. "Dzień w którym umrę", który zwyciężył w 2004 w konkursie kina niezależnego w Gdyni oraz dokument o grupie "Hey".

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych znajdą się dwa filmy studentów łódzkiej Filmówki: "Historia braku samochodu", reż. Grzegorz Jaroszuk i "Małżonkowie", reż. Dara Van Dusen, jak również "Maraton" - animacja Izabeli Plucińskiej, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie za "Jam Session".

POKAZY, BILETY

Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 10-19 października w Multikinie Złote Tarasy (ul. Złota 59) oraz w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, wejście od strony Al. Jerozolimskich).

Przedsprzedaż biletów na 24. WFF ruszy w piątek, 3 października w Empiku przy Marszałkowskiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones