Nie żyje Janusz Majewski, reżyser "Zaklętych rewirów" i "C.K. Dezerterów”

SFP / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Janusz+Majewski%2C+re%C5%BCyser+m.in.+%22Zakl%C4%99tych+rewir%C3%B3w%22+i+%22C.K.+Dezerter%C3%B3w%E2%80%9D+%E2%80%93+Filmweb-153579
Nie żyje Janusz Majewski, reżyser "Zaklętych rewirów" i "C.K. Dezerterów”
Dziś w nocy zmarł Janusz Majewski, polski reżyser, scenarzysta i wykładowca, twórca takich filmów, jak "Zaklęte rewiry" czy "C.K. Dezerterzy". O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego artysta był wieloletnim prezesem. Miał 92 lata.

Janusz Majewski na premierze filmu "Excentrycy..."

Janusz Majewski – najważniejsze dzieła



Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Po ukończeniu łódzkiej szkoły filmowej pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, gdzie kręcił cieszące się uznaniem filmy dokumentalne. Jego pierwszym filmem fabularnym był telewizyjny "Awatar, czyli zamiana dusz" (1964). Dwa lata później nakręcił szeroko nagradzaną komedię pod tytułem "Sublokator" z Janem Machulskim w jednej z głównych ról. 

Do najważniejszych filmów w karierze reżysera należą takie tytuły, jak m.in. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969), "Lokis" (1970), "Zazdrość i medycyna" (1973), "Zaklęte rewiry" (1975), czy jedno z nowszych dzieł "Mała matura 1947" (2010). Olbrzymią popularność przyniósł reżyserowi historyczny serial telewizyjny "Królowa Bona" z Aleksandrą Śląską w tytułowej roli. 

"Zaklęte rewiry"
W swojej filmografii Janusz Majewski pozostawił także takie dzieła, jak dyptyk "C.K. Dezerterzy" (1985) oraz "Złoto dezerterów" (1998) oraz spektakle teatru telewizji. 

Ostatni film fabularny Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" z 2015 roku został nagrodzony Srebrnymi Lwami w Gdyni. Swój ostatni film dokumentalny "Jazz Outsider" reżyser nakręcił w 2022 roku. 

"Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"
Janusz Majewski dzielił się także swoją wiedzą i doświadczeniem jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Uczył m.in. Feliksa Falka, Filipa Bajona i Juliusza Machulskiego.

W latach 1983-1990 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

W 2017 ukazała się jego biografia autorstwa Zofii Turowskiej pt. "Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones