American Film Festival: Siła dokumentu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/American+Film+Festival%3A+Si%C5%82a+dokumentu-130145
Amerykańskie kino dokumentalne jest na fali – o czym świadczą zarówno nagrody na festiwalach, jak i znakomite wyniki box officeu. Na tegorocznej edycji American Film Festival zaprezentujemy najciekawszy wybór współczesnych dokumentów z USA; portrety niezwykłych ludzi, którzy tworzą ten zaskakujący kraj. W programie Special Docs i American Docs znajdą się m.in. "Free Solo" – nagrodzona w Toronto opowieść o żywej legendzie wspinaczki bez asekuracji – Aleksie Hannoldzie, "Chef Flynn" – portret zawrotnej kariery młodziutkiej gwiazdy świata kulinariów, "Niepowstrzymana Bethany Hamilton" – historia słynnej surferki, której kariery nie przerwał atak rekina, czy "Opowieści o Billu Murrayu" – spotkanie z najbardziej sympatycznym i wyluzowanym spośród hollywoodzkich gwiazdorów. Jeszcze do najbliższej niedzieli, 7 października, trwa sprzedaż karnetów na festiwal.


Poznajcie człowieka, który za nic ma prawo grawitacji. Alex Hannold to światowej sławy wspinacz free-solowy (wspinający się bez asekuracji i zabezpieczeń), raz po raz bijący kolejne rekordy wysokości i wytrzymałości. "Free Solo", dokument nagrodzony przez publiczność na prestiżowym festiwalu w Toronto, to złożony portret zarówno samej postaci Hannolda, jak i nieoczywistej, często zaskakującej filozofii wspinaczki. Film autorstwa Jimmyego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi daleki jest od uproszczeń i sensacyjnego tonu, oferując w zamian pełnokrwiste postaci, fenomenalne zdjęcia gór i niecodzienną opowieść o sile pasji. "Free Solo" może pochwalić się także najlepszą średnią wpływów z biletów ze wszystkich tegorocznych filmów w zestawieniu amerykańskiego box officeu, choć na ekranach znalazł się dopiero 28 września.

"Niepowstrzymana Bethany Hamilton" ("Bethany Hamilton: Unstoppable") to kolejna postać – obok Aleksa Hannolda – która gotowa jest dokonać rzeczy niewiarygodnych w oczach zwykłych śmiertelników. W wieku 13 lat, w efekcie ataku rekina Hamilton straciła ramię. Pomimo tej tragedii, nie zmalał jej hart ducha: dziś jest jedną z najsłynniejszych surferek na świecie. Podobnie jak w przypadku "Free Solo", w filmie autorstwa Aarona Liebera nie znajdziemy taniej sensacji – "Niepowstrzymana Bethany Hamilton" to wnikliwy, wielobarwny portret silnej kobiety.

Potęga pasji zaprowadziła na szczyt również młodziutkiego Flynna McGarryego – tytułowego bohatera filmu "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata" ("Chef Flynn"). W dokumencie Camerona Yatesa obserwujemy eksplozję kariery amerykańskiego nastolatka, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji. Wspierała go w tym bohaterka drugiego planu, czyli matka, której postać kieruje opowieść o spełnionym amerykańskim śnie w stronę psychologicznego thrillera. Tym samym Chef Flynn to w równym stopniu rzecz o samorodnym talencie, jak i o rodzicielstwie czy skomplikowanych rodzinnych relacjach. Całość doskonale przyprawiają wątki poruszające tematy: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje?), konkurencji w restauratorskiej profesji (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), czy roli mediów, które z równą łatwością kreują co niszczą gwiazdy.

Bohater kolejnego dokumentu nie jest ani profesjonalnym wspinaczem, ani też surferem, a jego talenty kulinarne nie są znane szerokiemu odbiorcy. Choć jest wielką gwiazdą Hollywoodu, na co dzień pozostaje jedną z najbardziej sympatycznych, wyluzowanych i jednocześnie szalonych osób, jakie kiedykolwiek stąpały po amerykańskiej ziemi. Mowa o Billu Murrayu – bohaterze takich przebojów jak "Pogromcy duchów", "Dzień świstaka" czy "Między słowami". W filmie "Opowieści o Billu Murrayu: człowiek-legenda uczy życia" ("The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned From A Mythical Man") nie śledzimy jednak jego aktorskiej kariery, ale poznajemy go jako żywą "legendę miejską" – człowieka, który – ot tak – potrafi przyjść niezapowiedziany na losowo wybrany wieczór kawalerski, dołączyć się do parkowej rozgrywki w piłkę z absolutnymi nieznajomymi czy na jedną noc zostać barmanem w wybranej knajpie (gdzie każdemu stawia shoty tequili – niezależnie od złożonego zamówienia). Film Tommyego Avallonea to także portret niezwykle wrażliwego i inteligentnego człowieka, który z powodzeniem mógłby uczyć nas "jak dobrze żyć".

Flynn McGarry, bohater filmu "Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata", będzie specjalnym gościem American Film Festival. Wspólnie z Justyną Słupską-Kartaczowską (szefową kuchni i właścicielką restauracji jadka) oraz Mariuszem Kozakiem (szefem kuchni Hotelu Monopol) i całą hotelową załogą przygotuje wyjątkowe menu. Wśród dań znajdą się również te znane z filmu. Do kolacji przygotowany zostanie specjalny wine-pairing, o którym opowie sommelier hotelu. Wrocławski pokaz i kolacja to pierwsza i wyjątkowa w Polsce okazja spotkania z fascynującym młodym człowiekiem i sprawdzenia jego kulinarnego talentu, który rozwija od dziesiątego roku życia. Kolejnego dnia Flynn przygotuje podobną kolację w Warszawie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones