film

Mark Lombardi. Sztuka i spisek

Mark Lombardi - Kunst und Konspiration
2012
7,7 41
ocen
7,7 10 1 41
Nieczęsto zdarza się, by dzieło sztuki posłużyło jako materiał dowodowy w antyterrorystycznym śledztwie. Równie rzadko autor subtelnych, minimalistycznych rysunków obiera... Zobacz pełny opis

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Mark Lombardi. Sztuka i spisek zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Nieczęsto zdarza się, by dzieło sztuki posłużyło jako materiał dowodowy w antyterrorystycznym śledztwie. Równie rzadko autor subtelnych, minimalistycznych rysunków obiera za ich temat największe skandale świata polityki i biznesu. Jeśli dodać do tego fakt, że artysta ten decyduje się popełnić samobójstwo dwa tygodnie po otwarciuNieczęsto zdarza się, by dzieło sztuki posłużyło jako materiał dowodowy w antyterrorystycznym śledztwie. Równie rzadko autor subtelnych, minimalistycznych rysunków obiera za ich temat największe skandale świata polityki i biznesu. Jeśli dodać do tego fakt, że artysta ten decyduje się popełnić samobójstwo dwa tygodnie po otwarciu prestiżowej wystawy swoich prac, otrzymujemy obraz człowieka, którego życie jest równie zagadkowe, jak kwestie, które zgłębiał. Mark Lombardi, amerykański rysownik pasjonował się analizą i dokumentacją nadużyć władzy. W pracy Lombardi wykorzystywał jedynie powszechnie dostępne źródła z zakresu polityki, bankowości czy szpiegostwa, których "zapewne nie przeczytał nikt poza Markiem", jak twierdzi jeden z przyjaciół artysty. Lombardi pozostawił po sobie 14,5 tysiąca fiszek, na których skrupulatnie notował znalezione informacje. Następnie analizował połączenia pomiędzy najważniejszymi z nich i nanosił je na papier w postaci map myślowych. Jego prace były na tyle wnikliwe i detaliczne, że po zamachach na World Trade Center FBI wykorzystało je w celach badawczych. Jednak wyjątkowość rysunków Lombardiego leży przede wszystkim w formie, jaką przyjął artysta. Jego wykresy w swojej prostocie i efemeryczności budzą skojarzenia z gwiazdozbiorami. Przypominają też wzory chemiczne i na swój sposób pełnią podobną funkcję - w uproszczony sposób ukazują niezwykle złożone procesy. Jednak zamiast wiązać atomy w cząsteczki, strzałki w wykresach Lombardiego oznaczają przepływ milionów dolarów globalnego kapitału i biegną pomiędzy prawdziwymi instytucjami a postaciami świata publicznego. Przyjaciele Lombardiego podkreślają, że jego prace nie były podszyte poczuciem moralnej misji. W końcu nie wszystkie postaci, występujące w jego rysunkach są winne. Nawet, jeśli obciążają je kontakty finansowe, nie dowodzi to ich przestępstwa. Lombardiemu chodziło raczej o próbę uporządkowania rzeczywistości, o połączenie luźnych faktów w narrację, lub - jak sam określał swoją sztukę - w "struktury narracyjne". Przede wszystkim jednak, zarówno rysunki Lombardiego, jak i film Wegner, są zapisem pracy genialnego umysłu.

studio
unafilm
tytuł oryg.
Mark Lombardi - Kunst und Konspiration
inne tytuły
Mark Lombardi: Death-defying Acts of Art and Conspiracy Miedzynarodowe
więcej
Zdjęcia do filmu nakręcono w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Globalizm

ocenił(a) film na 9

Film dotykający problemów współczesnego świata. Pokazujący jak jeden człowiek - artysta poprzez sztukę przeciwstawiał się koncernom, powiązanym z nimi politykom i urzędnikom.

To jeden z tych dokumentów, który trzeba zobaczyć żeby otworzyć szerzej oczy gdzieś poza zwykłą codzienność tvnu i widoku za oknem. Podziwiam takich ludzi ale boję się zarazem o ich dzieła bo one nie podobją się tym co kreują widoki codzienne.
Polecam dla tych co wolą myślenie od gali ze statuetką pozłacaną:
MASA...

10/10 !!!

ocenił(a) film na 10

Rewelacyjne połączenie pasji i nowoczesnej sztuki. Nie ma co opowiadać - trzeba obejrzeć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones